צור קשר *3124

החזון שלנו

התחדשות עירונית כאקט חברתי ואידיאולוגי.

זה המוטו המנחה את רוני צברי העומד בראש חברת צברים, הרואה לנגד עיניו את החזון להוביל מתחמי מגורים באזורים בעלי פוטנציאל השבחה כלכלי וחברתי, זאת באמצאות פרויקטים מכוננים ומחוללי שינוי.

כחלק מהחזון, מהאסטרטגיה ומהערכים של חברת צברים, רוני צברי רואה עצמו מחויב למעורבות פעילה ומובילה בחברה ובקהילה, לצד הפעילות העסקית והיוזמה בתחום הנדל"ן. "על-פי תפישה זו", הוא מסביר "התחדשות עירונית איננה רק אקט של שינוי המרחב הפיזי. למעשה זהו אקט חברתי, אולי אפילו אידיאולוגי, שביכולתו להשפיע על הקבוצות השונות בשכונה ואפילו בעיר כולה. לכן ראוי לגבש כלים נורמטיביים כמו הגשת נספח חברתי-קהילתי שיוצג בפני ועדת התכנון כחלק מהמסמכים לשם אישורה של התכנית". במאזן הכללי מאמין צברי, כי התחדשות עירונית יכולה להביא לתועלת חברתית-קהילתית באמצעות יצירת תמהיל דיירים חברתי המאפשר שילוב בין אוכלוסיות שונות בעיר ומשם גם להתחדשות חברתית.


התחדשות עירונית כמשמעותה בתמ"א 38 היא יוזמה שנועדה במקורה לחזק את המבנים הישנים שנבנו בארץ לפני שנות השמונים ושאינם עומדים בתקן רעידות האדמה, שבחלקם אף מסוכנים למגורים. לא מעט נאמר גם כי במציאות הביטחונית בה אנו חיים קיים צורך ממשי במרחב מוגן דירתי וכי יוזמה כזו תביא לשיפור פני העיר. אלא שלהליכים מסוג התחדשות עירונית שיקולים נוספים שלרוב נדחקים לשוליים, כאלו המובאים בחשבון בתחתית סל השיקולים כאשר דנים באפשרות לבצעה. רוני צברי, העומד בראש חברת "צברים" הפועלת להשבחה, שדרוג וחיזוק מבנים ומעורבת בפרויקטים רבים מסוג התחדשות עירונית באזורים שהם לא בהכרח אזורי הביקוש בגוש דן, השרון וירושלים, הבין זאת.


צברי לא רק מאמין ומדבר, הוא גם עושה. כך למשל חזון החברה הוא שהוביל את צברי לפנות אל קהילות חדשות אשר איש לא פנה אליהן בעבר. בפרויקט יאפא, פרויקט התחדשות עירונית אשר זכה להצלחה כבירה, פנה צברי אל קהילת הסטודנטים המחפשת פתרונות דיור בר השגה ובד בבד ראה בכך מהלך שעשוי לחזק את הקהילה הקיימת. "בחרנו לפנות אל קהל הסטודנטים מתוך הכרה שציבור הסטודנטים הוא קהל היעד הצעיר והחשוב ביותר של מדינת ישראל וכי את ההזדמנות האמתית לשינוי יש לעשות דווקא אתו", מציין צברי וממשיך "למעשה הפרויקט נולד כפתרון חברתי וקהילתי – מחד, מטרתו לסייע לבעלי הדירות אשר ידם אינם משגת לשאת בעלויות תיקון הליקויים הבטיחותיים שנתגלו בבניינים הישנים ומאידך, לשלב בשכונה אוכלוסייה צעירה, חזקה ואיכותית של סטודנטים שישתלבו בקהילה".


במהלך שיווקי מיוחד חברה חברת צברים להתאחדות הסטודנטים והציעו לסטודנטים 108 יחידות דיור במחירים ובתנאים מיוחדים. בתוך שעתיים נמכרו 101 דירות. הפרויקט שווק במסגרת מועדון "הבית האקדמי", ואפשר לסטודנטים לרכוש דירות בפרויקט במחירים מוזלים ועם הון עצמי התחלתי נמוך במיוחד. הפרויקט זכה בתואר "מהלך שיווקי פורץ דרך" של נדל"ניסט. כמו כן בעיר הנדל"ן אותה קיים מרכז הבנייה הישראלי, זכה צברי בפרס "פרויקט פורץ דרך" עבור פרויקט יאפא.


פרויקט יאפא ממוקם ברחוב טוכולסקי באזור המתפתח של יפו בסמוך לים וכולל 6 בניינים עליהם התווספו זכויות בנייה של 3.5 קומות נוספות וקומת קרקע. "למעשה בתכנית כזו גלום התמריץ לרשויות התכנון להעניק ליזם את זכויות הבניה הנוספות (במקרה הנוכחי נוצל סעיף 23 לתמ"א 38) ובכך להביא את התכנית לידי כדאיות כלכלית, כך שיזם פרטי יהיה מעוניין לקדם את הפרויקט" מסביר צברי את הצד הכלכלי שקיים בכל העניין. "בסופו של דבר, מכלול השיקולים הן הכלכליים והן הקהילתיים-חברתיים, יביאו לחיזוק ההשלכות החיוביות שביכולתו של ההליך לחולל לאורך זמן עבור הפרט, הקהילה והשכונה כולה. במאזן הכללי התחדשות עירונית יכולה להביא לתועלת חברתית - קהילתית באמצעות יצירת תמהיל חברתי המאפשר שילוב בין אוכלוסיות שונות בעיר ומשם גם להתחדשות חברתית".


על מנת להקל על הדיירים הוותיקים לממן את הגידול בהוצאות אחזקת המבנים הגיע צברי עם הדיירים להסכמה לפיה חברת צברים תסבסד את הוצאות הניהול והתחזוקה במשך 10 שנים. מעבר לכך בכל הפרויקטים אותם מקים צברי, מיום החתימה על ההסכם הוא דואג להעמיד לרשות הדיירים אב בית מטעמו שיימלא את כל צרכיהם וייתן מענה לבקשותיהם. במקרים אחדים אף נשא בחלק מהעלויות מבלי שהיה צריך בכך.


בימים אלו שוקד צברי על פרויקטים נוספים אשר כולם מבוססים על עיקרון הערך המוסף החברתי- קהילתי הטמון בהתחדשות העירונית. כך למשל בקרוב מאוד ייחל שיווק פרויקט התחדשות עירונית בקרית יובל בירושלים הכולל 5 בניינם קיימים שייעברו חיזוק והרחבה מכח תמ"א 38. בסיומו של התהליך יכלול הפרויקט 150 יחידות דיור. "פרויקט זה הוא בהחלט פורץ דרך בעיר ירושלים. העירייה הביאה לקיצור תהליכים מול רשויות התכנון וכן הביאה לשינויים תכנונים נוספים כמו למשל אפשרות להקמת חניות תת קרקעיות. אני שמח שירושלים נפתחה לפרויקטים מסוג זה, כפי שעשו ערים נוספות עד כה". לבקשת הדיירים הוותיקים צברי ניאות לשווק את הדירות החדשות שייבנו במבצע פרי-סייל מיוחד לחבריהם, כך שלמעשה הדיירים הוותיקים יוכלו לבחור את שכניהם לפרויקט ולהשפיע על תמהיל הדיירים בשכונת מגוריהם.

 

פרוייקטים בשיווק